Bogata tradycja « wróć do kategori głównej

Historia jest bardzo ważna dla miasta - tworzy jego wyjątkowy klimat, nobilituje i integruje mieszkańców. A Żory, założone w 1272 roku, należą do najstarszych miast Śląska.

Żorska Starówka

Urokliwa żorska Starówka - jedna z najpiękniejszych w regionie - jako jedyna na Górnym Śląsku, zachowała swoisty średniowieczny układ urbanistyczny.

fot. Piotr Komander

fot. Piotr Komander

Święto Ogniowe

310 lat liczy tradycja Święta Ogniowego. Zwyczaj ten - jedyny tego typu na świecie - upamiętnia wielki pożar, jaki wybuchł w mieście 11 maja 1702 roku. Bezpośrednio po nim żorzanie przeszli w błagalnej procesji po świeżym jeszcze pogorzelisku, prosząc Boga o odwrócenie od nich klęski pożaru w przyszłości. Ślubowanie, jakie wówczas złożyli, odbywania każdego roku procesji w tej intencji - obowiązuje po dziś dzień.

fot. Piotr Borys Sikora

fot. Piotr Borys Sikora

Do tradycji Święta Ogniowego nawiązuje Żorek – miejska maskotka zaprojektowana przez żorską uczennicę Marzenę Sternal. Sympatyczny płomyczek jest atrakcją dla dzieci, a jego odlewy zdobią miejską Starówkę.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij